Veckobrev v 37

Hej!
Ytterligare en vecka går mot sitt slut, känns som att tiden springer iväg.

Den här veckan har den mesta tiden gått till att förebereda utvecklingssamtalen. Det är viktigt att eleverna får ta sin tid att reflektera och utvärdera sitt egna lärande tillsammans med oss lärare. Nu är eleverna väl förberedda och redo att berätta om sitt lärande. Varmt  välkomna till utvecklingssamtalen nästa vecka.⭐️😉
Tiderna för samtalen hittar ni här.

I måndags sprang vi skoljoggen och alla kämpade verkligen bra och gjorde sitt bästa. Heja heja alla 2:or🏆🍀
2A sprang 103 varv och 2B sprang 105 varv på skoljoggen – HELT FANTASTISKT 🌟

I veckan har eleverna fått med sig sina iPads hem och laddare. Dessa har vi märkt med elevernas namn. Laddaren förvaras hemma och se till att iPaden kommer laddad med till skolan varje dag! IPaden är vårt arbetsverktyg och det går inte att vara utan iPaden under en skoldag.

I tisdags hade vi vår första danslektion med Sara från Kulturskolan. Här ser ni en film från första lektionen! Det var väldigt roligt och väldigt givande.😊

I onsdags hade vi idrott utomhus som vanligt, leken som vi lekte hette Konstrålen. Jessica berömde våra elever väldigt mycket och tycker att det går jättebra under idrottslektionerna. Tänk ännu en gång på kläder efter väder☀️🌧❄️ flera av våra elever blev väldigt blöta under idrottslektionen eftersom det regnade en hel del.

Idrott vecka 38:

Eleverna ska ha sett filmen ” Evolutionsleken” innan onsdag.

Tisdagen den 15/9 är det fotografering för 2A och fredagen den 18/9 är det fotografering för 2b.📸
I år tar vi endast enskilda foton som redigeras ihop till en gruppbild, detta pga. Covid-19.

Vecka 38:
Måndag:
Idrott inne (ta med idrottskläder och handduk), dans

Tisdag: Fotografering 2A

Onsdag: idrott ute( inga idrottskläder behövd) kläder efter väder! 🌧🌤

Torsdag:  Läsuppdrag tillbaka till skolan

Fredag : Fotografering 2B, läsuppdraget med hem!

Trevlig helg! 🍀/Mimmi och Linda

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *